Dış ortam su kaçak tespiti

Dış Ortam Su Kaçağı Tespiti

Konut, bina, işyeri ve benzeri meskenlerin dış bölümünde oluşan su kaçaklarıdır. Genellikle şebeke, bahçe, yangın hidrant ve sulama hatlarında meydana gelen tehlikeli bir su kaçak türüdür.

Bu tip su kaçakları inşaatların temelini dahi aşındırıp çökmeye neden olabilecek güçtedir. Ayrıca şebeke suyunun boş yere akması ile ülkemize ciddi bir kayıp yaşatmaktadır. Can ve mal güvenliği için vakit geçirmeden biran önce tamir edilmesi gereken su kaçaklarından biridir.

Dış ortam su kaçak tespitleri diğer cihazların aksine farklı bir cihazla mümkün olmaktadır. Dış ortam akustik dinleme cihazı sayesinde su kaçağı oluşan bölge kazı yapılmadan tespit edilir.

Dış ortam da oluşan su kaçakları genelde toprak, beton, asfalt gibi zeminlerin altından geçtiği için cihaz olmadan bulunması son derece zor bir su kaçağıdır. Toprak altı dinleme cihazları bu zor durumu kolay bir hale getiriyor ve gereksiz yerlerin kırılma veya kazılmasının önüne geçerek ciddi bir maliyetten kurtarıyor.

Sutesman Ankara Su Tesisat ekibi olarak 7 gün / 24 saat uzman ekibimiz ile Ankara'nın her bölgesine servis veriyoruz.

Ankara Su Tesisatçısı

Kırmadan su kaçak tespiti

Eski yöntemle su kaçağını bulmaya çalışmak başlı başına zahmetli ve bir o kadar da masraflı bir iştir. Tahminlere dayalı olarak su kaçağı tespiti yapılması evin heryerinin kırılıp dökülmesine neden olur.

Gelişen teknoloji sayesinde tüm bu kırma dökme işlemlerine gerek kalmadan, cihazlarla çok hızlı bir biçimde tespit ediliyor ve ufak bir alanda yapılan tamirat ile sorun gideriliyor.

Kameralı su kaçak tespiti

Kameralı su kaçak tespiti işleminde, teknolojik termal görüntüleme kamerası kullanılmaktadır. Termal görüntüleme kamerası evin heryerinden geçen su tesisatını ve su birikintilerini canlı bir biçimde görüntüler. Kamera sayesinde yanlış bir yerin kırılma veya dökülmesi önlenir.

Termal kamera görüntüleri ile tespit edilen bölgeler daha sonra akuistik dinleme cihazları ile dinlemeye alınır, sızıntının kesin doğrulaması için akustik dinleme şarttır. Daha sonrasında ise nem ölçer cihazlar ile bölgedeki nem miktarına da bakılarak kesin tespit yapılır ve su kaçağı nokta atışı bulunur.

SU KAÇAK TESPİTİ HAKKINDA SORU CEVAPLAR

Sutesman su tesisat ekibimizde yer alan uzman tesisatçılarımız son teknoloji cihazlar ile su kaça tespiti yapmaktadır. Kullanılan termal kameralar ile sizlerin görmediği duvar veya beton arkasındaki bölümlerde oluşan su kaçakları ve sızıntılar tespit edilir. Daha sonra nem ölçer ve akustik dinleme cihazları ile boru hattında sızıntı olup olmadığı kesinleştirilir. Tespit ilk aşama olduğu için herhangi bir kırıp dökme olmaz.

Su kaçağı olduğunun anlaşılması için bir çok belirti oluşur. Bunar sırasıyla :

  • Kombi su seviyesinde sürekli düşme oluyor ise
  • Duvarlar nemlenme, tavanda damlacıklar, parke zeminde sürekli ıslaklık olması
  • Evde hiçbir musluk kullanılmadığı halde su vanasının sürekli dönüyor olması
  • Parkelerrde kabarma oluştuysa
  • Su faturaları gereğinden fazla yüksek geliyor ise
  • Duvarlar da kabarma oluşuyorsa
  • Genellikle de Alt Daire veya yan komşunuzda olan su birikmeleri

su kaçağı olduğunu gösteren durumlardır.

Evinizde veya işyerinizde su kaçağı oluşmulsa öncelikle ilk yapmanız gereken ana vanayı kapatmaktır. Vanayı kapattıktan sonra Sutesman Su tesisat ekibini arayın, kısa bir süre içerisinde uzman tesisat ekibimiz adresinize gelerek su kaçağını tespit eder ve ufak bir tamirat ile sorununuzu giderir.